www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Trichomoniáza

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 07. 03. 2018
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Původcem trichomoniázy je prvok bičenka poševní. Trichomoniáza je nejčastější onemocnění, které způsobuje prvok a zároveň patří mezi nákazy přenosné pohlavní cestou. Je to onemocnění nebezpečné a nepříjemné zejména pro ženy, ale i pro muže, neboť může vyvolávat uretritidu – zánět močové trubice.

Původcem trichomoniázy je prvok bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to pohyblivý prvok se 4 bičíky a undulující membránou - viz obrázek.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Bičenka poševní - Trichomonas vaginalis.

Diagnostika infekce: Trichomoniáza patří mezi onemocnění přenosná pohlavním stykem (STD). Je to onemocnění, které je nepříjemné zejména pro ženy, u nichž vyvolává silně svědivý, hnisavý poševní výtok, ale i pro muže, neboť může vyvolávat uretritidu – zánět močové trubice; jinak u mužů probíhá nákaza obvykle velice mírně nebo zcela bez příznaků. Komplikací u neléčené chronické infekce však může být zánět prostaty a semenných váčků. Trichomonádová nákaza, stejně jako všechny ostatní STD, usnadňuje průnik HIV infekce. Mezi gay populací se může vyskytnout kvůli bisexuálnímu chování. 

Způsob přenosu je kontakt s vaginálními nebo uretrálními sekrety infikovaných osob během pohlavního styku. Největší význam v procesu šíření této nákazy mají asymptomatičtí nosiči trichomonád, tedy zejména infikovaní muži. 

Inkubační doba je 4-20 dní, průměrná 7 dní. 

Období nakažlivosti trvá po celou dobu infekce, což může u neléčených případů představovat i několik let. 

“Nevysvětlitelné” propuknutí trichomoniázy u partnerky často usvědčí muže z nevěry s nakaženou milenkou, aniž by sám u sebe pociťoval jakékoliv potíže. Teprve silné potíže u jím náhle nakažené partnerky odhalí jeho bezpříznakovou (asymptomatickou) trichomoniázu, kterou si teprve společně s ní vyléčí. 

Léčba je stejná jak u mužů, tak u žen: pomocí tablet, které se polykají. Může jít o jednorázovou aplikaci léku. Nutná je současná terapie všech sexuálních partnerů infikované osoby kvůli zabránění reinfekcí, což je základní zásada u všech STD. Po léčbě se provádí u žen kontrolní vyšetření. Během léčby je nutná naprostá sexuální abstinence obou partnerů až do ukončení terapie. 

Prevence: používání kondomu zabrání přenosu trichomonád.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde